Dolandırıcıların yeni taktiği: Gözüne kestirdikleri araçların 10 bin liralık katalizörünü şimşek süratiyle çalıyorlar

Ankara’da ikinci el alım-satım sitesinde gözüne kestirdikleri pak ikinci el araçların yedek modüllerini çalan yeni dolandırıcılık şebekesi ortaya çıktı.

Buna nazaran şebeke birinci olarak ikinci el alım-satım üzerine hizmet veren internet sitesine girerek, daha evvelce belirledikleri marka ve model araçların fiyatlarını yüksekten düşüğe hakikat filtreliyor. Akabinde dolandırıcılar, birinci 10 aracın sahibi tek tek arayarak aracı beğendiklerini, önemli alıcı olduklarını ve buluşmak istediklerini söylüyor. Aracın sahibi ile Etimesgut’a bağlı bir oto sanayi sitesinde, öncesinde belirledikleri bir motorcuda buluşuyor. Şebekenin bir üyesi burada araç sahibini oyalamak gayesiyle sohbet açarak ve ikram ederek vakit geçiriyor. O esnada da şebekenin bir öbür üyesi ise aracı test sürüşüne çıkarmak istediği mazeretiyle süratlice durumun farkında olan egzozcuya götürüyor. Egzozcu burada 7 dakika içinde 2000 model araçlarda ikinci eli 8 bin lira ile 10 bin lira ortasında tutan “katalizör” kesimini söküp yerine 100 liralık yan sanayi eser kaynaklıyor. Daha sonra dolandırıcılar, araç sahibi ile önemli alıcı olduklarının altını çizerek pazarlık yapıp helalleştikten sonra sonraki gün satış için noterde buluşmak üzere araç sahibine kelam veriyor. Sonraki gün satış için arayan araç sahibine ise “Babaannem öldü, kent dışına çıkmam gerek” üzere bir mazeret ile işin içinden sıyrılıyorlar. Ankara’da son iki haftadır yaygın bir biçimde yapılan kelam konusu dolandırıcılığı pahalandıran Oto Ekspertiz Uzmanı Ahmet Coşkun Özata, kelam iki haftada bu dolandırıcılığın arttığını ve yalnızca bir günde kendisine 6 tane katalizörü sökülmüş araç geldiğini söyledi. Mağdur avukat Atılgan Doğan, 66 yaşındaki Salih Doğan ve uzman Özata’nın ortak iletisi ise vatandaşların araç alırken de satarken de araçlarının başından bir saniye olsun ayrılmamaları oldu.

Söz konusu dolandırıcılık şebekesinin mağdur ettiği isimlerden 10 yıllık avukat Atılgan Doğan, 2000 model Alman markası aracını internet sitesi üzerinde ilana koyduktan bir hafta sonra bir kişinin aradığını belirterek, “Gayet kararlıydı. Lakin fiyatta pazarlık yapmadı. Beni Şaşmaz Oto Sanayi’de bir yere çağırdılar. Oraya gittiğimiz vakit huzursuz tutumları vardı. 3-4 kişilik birçok usta olan kalabalık bir küme vardı burada. Çay içmeye davet ettiler. İkramda bulundular. Bizi lafa tutup aracı art tarafa götürdüler. Bakmaya çalıştılar. Hatta ben aracı niçin götürüyorsunuz dediğim vakit aracın kaportasına ve motoruna bakacağız dediler. Ben de inandım. Satıcıyım münasebetiyle fiyatta da anlaştık. Araç 20-25 dakika ortadan kaybolunca şüphelendim. ‘Aracım nerede? Gelmesi gerekiyor’ deyince de ‘Ben alıcıyım aslında, fiyatta da anlaştık. Ver elini’ dedi. Elimizi verdik, kolumuzu kurtaramadık. Bir gün sonra notere çağdılar. ‘Tamam, bir gün sonra anlaşırız. Kaporaya da gerek yok’ dedim. Aracım 20 dakika sonra geldi. Helalleştik, tokalaştık. Bir gün sonra beni aradılar, ‘Babaannem öldü. Ben alamıyorum, hakkını helal et’ dediler” diye konuştu.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

Doğan, şöyle devam etti:

“Daha sonra öğrendik ki bütün Ankara’daki bu formda yepyeni araçları arayıp katalizör denen ve yüksek meblağa satılabilen yedek parçayı bu biçimde dolandırıcılık yaparak çaldıkları ortaya çıktı. Şu an aracımın eksperini yaptırdık. Çalındığı ortaya çıktı. İki gün evvel kaynak yapmışlar ve katalizörü çalmışlar. Katalizör de yüksek meblağa satılan, öteki araçlarda kullanılabilen, içindeki tozlardan ötürü çalındığını öğrendim. Kabahat duyurusunda bulunacağım. Şikayetçi olacağım. Kişinin, fotoğrafı adresi ve ismi elimde var. Ustaların da var. Nerede değiştirdiğini de biliyorum. Gerekli bütün süreçleri bugün başlatıyorum.”

Doğan, meşhur bir ilan sitesinde en yüksek meblağlı araçları fiyatı yüksekten düşüğe gerçek sıralayıp tek tek dolandırıcılık yaptıklarını savunarak, “Bu formda dolandırılan başka arkadaşlar bana ulaştı. Onlarca kişinin birebir formda katalizörü çalındığı için bana ulaşıldı. Küme halinde biz de ekspertizde buluştuk. Hepimiz dolandırılan şahıslar olarak buraya geldik” dedi.

“BENİM KANSERDEN VEFAT EDEN BABAMA İLİŞKİN ARACIM”

Dolandırıcılık olayına karşı büyük bir sonu olduğunu vurgulayan avukat Doğan, “Bu halimden ötürü da elimden gelen her şeyi yapacağım. Zira aracımın manevi pahası çok fazlaydı. Benim kanserden vefat eden babama ilişkin aracım. Temizdi. Satmayı da düşünmüyordum. Satmaya karar verdim fakat yanlış yapmışız. Bu işin peşini bırakmayacağım” tabirlerini kullandı.

“YÜKSEK MEBLAĞLI ARAÇLARDA BU KATALİZÖRÜN FİYATININ 100 BİN LİRA İLE 150 BİN LİRA ORTASINDA DEĞİŞTİĞİNİ DUYDUM”

Atılgan Doğan, vatandaşlara şu ikazda bulundu:

“Vatandaşlar akıllı olsunlar. Kesinlikle eksperde buluşsunlar. Hatta gerekiyorsa ismi bilinen, kaliteli eksperde buluşup orada satış yapsınlar. Sakın ola ki ismi cismi belirli olmayan dükkanlara gitmesinler. Hatta yüksek meblağlı araçlarda bu katalizörün fiyatının 100 bin lira ile 150 bin lira ortasında değiştiğini duydum. Bu işin devamının geleceğini düşünüyorum. Dikkat etsinler.”

“ARABA SATACAKSANIZ, OTOMOBİLİN BAŞINDAN AYRILMAYIN”

Dolandırıcılık şebekesinin mağdur ettiği bir başka isim 66 yaşındaki Salih Mahsus ise mağdur Atılgan Doğan’ın yaşadığı durumun aynısının başına geldiğini belirterek, mağduriyetini şöyle lisana getirdi:

“Gelip baktılar. ‘Yarın gelin dükkana bakalım’ dediler. Ben de gittim dükkanına. Ustasına verdi, ‘Hadi bir git motoru göster’ dediler. Ben de ‘Ben de bineyim’ dedim. ‘Yok hocam gelin sohbet edelim’ derken beni oyaladılar. Ben de güvendim. Akabinde gittiler, bu gitme de uzun sürdü. Sonra meskene geldik. Aracım hala bir internet sitesinde ilanda olduğu için öbür birisi de aradı. O da egzozcuymuş. ‘Sizin otomobiliniz orjinal, yeni, alman malı. Lütfen getirin katalizörünü ben alayım, yenisini takayım, üstüne size 4 bin lira vereyim’ dedi. O denli bir şeyin kelam konusu olamayacağını söyledim. Yalnızca satıcı olduğumu ve öbür bir işle uğraşmayacağımı söyledim. Lakin içimize kuşku düştü. Sonraki gün baktık, ilgili egzozcu arkadaşlarla konuştuk. Fotoğrafını çekip gönderdik o arkadaşa. ‘Hocam bu değişmiş’ karşılığını aldım onlardan. Yepyeni katalizör sökülmüş, yan sanayi bir eser takmışlar. Burada maksat, otomobilin özgünlüğünü bozulmuş olması. Vatandaşlara tek bir ihtar yapmak istiyorum: Otomobil satacaksanız, otomobilin başından ayrılmayın.”

“YAYGIN OLARAK GELİYOR FAKAT YALNIZCA BUGÜN İÇİN 6 ARAÇ BANA GELDİ”

Ekspertiz Uzmanı Ahmet Coşkun Özata, dolandırıcılık şebekesinin işleyişine ait konuşmasında, Ankara içerisindeki araç sahiplerine ilan sayfalarından ulaşarak onları bir noktaya çağırdıklarını belirterek, “Arabayı inceliyorlar. İnceledikten sonra ‘Araç ile yol testine çıkacağız, arabayı test etmemiz gerekiyor’ diyorlar. Akabinde dükkanlarına götürerek katalizörlerini çalıyorlar. Bununla ilgili son iki haftadır şikayetler almaya başladık. Yaygın olarak geliyor lakin yalnızca bugün için 6 araç bana geldi. Müşteriler bu duruma karşı evrak istiyor biz de bu evrakın teminini sağlıyoruz” dedi.

“TEKRARDAN KAYNAKLATIP YAN SANAYİ ESERLE DEĞİŞTİRİYORLAR”

Söz konusu dolandırıcılığın sanayi sitelerinde, tabelası olmayan tamirhanelerde meydana geldiği bilgisini paylaşan uzman Özata, “Aracı bu biçim yerlerde alacakmış üzere çağırıp, satıcı ile alıcı buluştuğunda, ‘Siz oturun çayınızı için. Aman abi sen kalkma, biz otomobilin yol testine bakalım, dönelim gelelim’ derken aracı egzozcuya götürüp çok kısa bir müddet içerisinde orayı kestirtip, tekrardan kaynaklatıp yan sanayi eserle değiştiriyorlar” diye konuştu.

“5 İLA 7 DAKİKA ORTASINDA ÇALINIP YERİNE YENİSİ TAKILABİLİR”

Dolandırıcıların neden bilhassa katalizör modülünü çalmayı tercih ettiklerine ait Özata, şunları kaydetti:

“Katalizörü çalma sebepleri ortasında içinde paladyum materyali var. Bunlar genelde 2-3 bin dolar ortasında satılan eserler. Bunlardan ötürü özgünü çalıp yerine yan sanayi eser takıyorlar. Katalizörün çalınma sebebi ortasında çok derecede süratli bir biçimde yapılabilecek şeyler. Bugün bir otomobilin katalizörü 5 ila 7 dakika ortasında çalınıp yerine yenisi takılabilir. Bugün bir katalizör almaya kalktığınızda 2000 model bir aracın katalizörü ikinci eli 8 bin lira civarında. Fakat sıfır, yüksek model araçlarda ise 100 bin liranın üzerine kadar çıkabiliyor.”