DeFi Yazı 3.0 Mı? Bu DeFi Coinleri Aniden Pik Yaptı!

15 Haziran’da Uniswap’ın gas ücretleri 8.36 milyon dolara yükseldi. Aynı gün Ethereum’u 7.99 milyon dolarla geride bıraktı. Bu esnada UNI fiyatı %8.7’lik yükselişteydi. Bazı DeFi coinleri de aniden pik yaptı.

DeFi coinleri Ethereum’dan daha iyi performans gösterdi

Popüler DEX platformu Uniswap, yedi günlük MA’dan üzerinden ödenen ücretler açısından ana Ethereum’u geride bıraktı. Bununla birlikte artış, mevcut ayı piyasasının ortasında DeFi için son zamanlarda yaşanan yüksek talebin bir parçası. Aave ve Synthetix gibi DeFi platformları, son yedi gün içinde ödenen ücretlerde dalgalanmalar yaşarken, yerel tokenleri ve Compound (COMP) gibi diğerlerinin fiyatları da patlama yaşadı.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız Crypto Fees verilerine göre, Uniswap’taki yatırımcılar, 15 Haziran ile 21 Haziran arasında günlük ortalama 4,87 milyon dolar değerinde gas ücreti oluşturdu. Böylece Ethereum kullanıcılarının 4,58 milyon dolar olan ortalama ücretlerini geride bıraktı.

Uniswap V3, ücretlerindeki en büyük payını üstleniyor

Uniswap’ın en gelişmiş V3 protokolü, toplam ücretlerdeki aslan payını 4,4 milyon dolar ile kapıyor. Diğer yandan, V2 varyantı da dikkate değer bir 336.556 dolar katkı sağladı. Bu süre boyunca, Ethereum’un toplam ücretleri, yedi günün iki gününde Uniswap’ları geride bıraktı. Üretilen ücretlerin en yüksek olduğu gün açısından, Uniswap 15 Haziran’da 8.36 milyon doları aştı. Aynı gün Ethereum’u 7.99 milyon dolarla geride bıraktı.

Uniswap, işlemleri kolaylaştırmak için merkezi bir yetkiye sahip olmadan Ethereum tokenlerinin P2P transferine olanak tanır. Bu, otomatik akıllı sözleşmelerle sağlanmaktadır. Uniswap’ın ücret yapısı altında, ücretler kullanıcılar tarafından DEX’te ücretlerin %100’ünü alan likidite sağlayıcılarına ödenir.

DeFi coinleri dalgalanıyor

Şimdi veriler, mevcut ayı piyasasına rağmen birkaç DeFi platformu için güçlü yatırımcı talebini gösteriyor. UNI haricinde, Aave ve Synthetix, son yedi gün içinde ödenen ortalama ücretler açısından sırasıyla 981.883 ve 600.214 dolar ile üçüncü ve beşinci sırada yer alıyor.

Uniswap’a çok benzeyen Aave, 15 Haziran’da ücretlerde bir artış gördü. Aynı zamanda ve toplamı %69 artarak 1,44 milyon dolara ulaştı. Aynı şekilde Aave (AAVE) de o zamandan beri %22 değer kazandı.

Sythentix’in yükselişi en dikkat çekicisi oldu. Platform, 11 Haziran ile 13 Haziran arasında ödenen gas ücretlerinde %928 gibi büyük bir artış gördü. Bu esnada, ödenen toplam gas 843.297 dolara yükseldi. Toplam ücretler daha sonra 17 Haziran’a kadar yaklaşık 400.000 dolara düştü. 19 Haziran’da %150 daha artarak yaklaşık 1 milyon dolara yükseldi.

Ayrıntılı olarak, Synthetix’in (SNX) yükselişinin arkasında temel neden, kullanıcıların “ücret iadesi olmadan varlıkları atomik olarak değiştirmelerini” sağlayan Synthetix EIP 120. Bu eğilime karşı, Compound’daki ücretler Nisan ayından bu yana düşüşte. COMP bu zaman diliminde %16,7 artarak 40,50 dolara ulaştı. Ancak buna rağmen, geçen hafta yalnızca yedi günlük 11.753 dolar bir MA üretti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.