Çinli hacker, 1 milyar vatandaşın bilgilerini polisten çaldı

“ChinaDan” takma ismini kullanan Çinli bir bilgisayar korsanı, Şanghay polisinden 1 milyar Çin vatandaşının ferdî verisini çaldığını söylüyor.

Hacker, geçen hafta hacker forumu Breach Forums’ta 23 terabayttan (TB) fazla datayı 10 bitcoin karşılığında satmayı teklif etti, bu da yaklaşık 200 bin dolara denk geliyor.

ChinaDan tarafından paylaşılan forum gönderisinde, “2022’de Şanghay Ulusal Polisi (SHGA) bilgi tabanı sızdırıldı. Bu data tabanı, 1 milyar Çin vatandaşı hakkında çok sayıda TB bilgi ve bilgi içeriyor.” dedi.

Gelen bilgilere nazaran, sızdırılan data tabanında Çinli vatandaşların ad, adres, doğum yeri, ulusal kimlik numarası, cep telefonu numarası, tüm suç/vaka detayları dahil olmak üzere birçok bilgi var.

Şanghay hükümeti ve polis departmanı, şimdi husus hakkında bir açıklama yapmazken, olay Çin’in Weibo ve WeChat toplumsal medya platformlarında geniş yankı buldu.

Bununla birlikte Çin, bilgi sızıntısı manasına gelen ““data leak” hashtag’inin kullanılmasını yasakladı.

Tarihin en büyük ihlallerinden biri

Pekin merkezli danışmanlık şirketi Trivium China’nın teknoloji siyaseti araştırması lideri Kendra Schaefer, “İddianın hakikat olup olmadığını kanıtlamak sıkıntı. Fakat doğruysa, bu tarihin en büyük ve en berbat ihlallerinden biri olacak.” tabirlerini kullandı.

Öte yandan, kripto para borsası Binance’ın CEO’su Zhao Changpeng, dark web’de 1 milyar Çin vatandaşına ilişkin kayıtların satışının tespit edilmesinin akabinde, kullanıcı doğrulama adımlarını daha inançlı hale getireceklerini açıkladı.