Çanakkale Vilayet Özel Yönetimi binasına yedi yıldır Atatürk büstünü yaptıramadılar

Çanakkale Vilayet Özel Yönetimi binasının üretimine 2012 yılında başlandı. Milyonlarca lira harcanarak yapılan bina 2015 yılında hizmete açıldı. Vilayet Özel Yönetimi meclisinde, 2010 yılında binanın girişine ulu lider Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünün yerleştirilmesi ve tabelaya Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltılması “TC” ibaresinin eklenmesi için karar alındı.

“DİLEKÇE DE VERDIİK”

Ancak ortadan geçen yedi yıla rağmen hususla ilgili bir adım atılmadı. CHP kümesinin, heykel imali için sunduğu önergelere “Yapılacak” cevabı verildi.

İl Özel Yönetim binasının girişine Atatürk büstü olmaması STK’ler, politikler ve yurttaşların yansısına yol açtı. Vilayet genel meclisin CHP Küme Başkanvekilli avukat Güneş Pehlivan, “Defalarca dilekçeler verdik, kelamlı lisana getirdik lakin bir türlü büst ve ‘TC’ ibaresini yaptıramadık. Onlarca ihale yapıldı lakin bir türlü büst için gayret gösterilmedi. Bize 2022 yılının kasım ayını bekleyin diyorlar. 200 bin lira maliyeti olan bir büstü yaptıramıyoruz” sözünü kullandı.

“BİZ YAPABİLİRİZ”

Atatürkçü Niyet Derneği Çanakkale Şube Lideri Mehmet Emin Şevik, “Devletin resmi kurumu girişinde Atatürk büstü olmaması gerçek değil. Şayet özel yönetim yapmıyorsa Cumhuriyeti savunan beşerler ile bir olarak buraya büst yapılabilir. ADD olarak bizler de katkı koyabiliriz” dedi.