Çalışma Bakanı’ndan emekliler ve kontratlı işçi açıklaması

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Bilgin, “Bir türlü bitmeyen süreksiz emekçiler sorunu var. Onları takımlı emekçi haline getireceğiz” dedi. Alım, emeklilerle ilgili de kapsayıcı düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den emekliler, kontratlı işçi ve enflasyonla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Bilgin, “Bir türlü bitmeyen süreksiz emekçiler sorunu var. Çözüyoruz. Takımlı emekçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan birtakım sıkıntılar var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların takım meselelerini çözeceğiz” dedi.

Bilgin, enflasyona ait ise, “Enflasyon toplumsal hayatı tahrip ettikçe bunu ortadan kaldıracak yeni siyasetler devreye sokacağız” diye konuştu.

‘SORUNLAR KONJONKTÜREL, HERKES BİLİYOR’

Bilgin, AK Parti Antalya Vilayet Başkanlığında AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım’ın da katıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu sıkıntıların konjonktürel olduğunu, dünyayı takip eden herkesin bunu bildiğini söyledi.

Çalışma hayatıyla ilgili meselelerin çözülmesi konusunda çeşitli toplumsal siyaset önlemlerini art geriye uyguladıklarını tabir eden Alım, çalışanların toplu mukaveleler yoluyla korunmasını sağlamak, toplu kontrat düzeneğini yaygınlaştırmak, sendikalaşmanın önündeki mahzurları kaldırmak için yeni çalışmalar yaptıklarını belirtti.

‘SENDİKALAŞMA ORANI ARTMAK MECBURİYETİNDE’

Sendikal mevzuatın düzenlemelerinden kaynaklanan meseleler konusunda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını lisana getiren Alım, emeğin sermaye karşısındaki pozisyonunu belirleyen, piyasa koşulları içerisinde gelir dağılımını düzeltecek en kıymetli sistemin toplu mukavele sistemi olduğunu vurguladı.

Bu mevzuda sendikalaşma oranını artırmak mecburiyetinde olduklarını aktaran Alım, şöyle devam etti:

“Türkiye endüstrileşiyor ve iş gücüne iştirak oranı artıyor. Bu arttıkça işçilerin sayısı da problemleri da artıyor. Bunları çözeceğiz.

Bir türlü bitmeyen süreksiz emekçiler sorunu var. Onu da çözüyoruz. Takımlı emekçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan kimi problemler var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların takım sıkıntılarını çözeceğiz.

Emeklilerle ilgili kapsayıcı düzenlemeler yapıyoruz. Kamuda çok sayıda kontratlı statüsü var. Onları değiştiriyoruz. Teminat verecek düzenleme yapıyoruz. Türkiye’nin her toplumsal sıkıntısı, çözmemiz gereken bir sıkıntı. Önümüzde misyon olarak duruyor. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz.”

‘ENFLASYONUN YARATTIĞI TAHRİBAT’ VURGUSU

Bilgin, enflasyon toplumsal hayatı tahrip ettikçe bunu ortadan kaldıracak yeni siyasetler devreye sokacaklarına işaret etti.

Sorunları çözdükçe sorunların karşısında toplumun daha güçlü hale geleceğine dikkati çeken Alım, şunları kaydetti:

“Türkiye 2023’e hakikat giderken büyümesine devam edecek. Değerli olan Türkiye kalkınırken, büyümeyi sürdürürken bu refahı çalışanlarla, emekçilerimizle, toplumsal bakımdan daha düşük gelir kümeleriyle paylaşmak.

Enflasyonun tahribatını ortadan kaldırmak istiyoruz. Bu hususta gereğinin yapılacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Önümüzde evraklar duruyor. Her çözdüğümüz sorunun belgesini kapatıyoruz.” (AA)