Büyükçekmece’de korkutan görüntü: Kronomid istilası

İstanbul Büyükçekmecede yaşayanlar son günlerde ‘kronomid’ istilasından muzdarip. Sivrisineğe benzerliği ile dikkat çeken yeşil renkli bu sinekler ilçede bulunan özellikle 19 Mayıs, Dizdariye, Mimarsinan, Kamiloba, Pınartepe, Sinanoba mahallerinde yaygın olarak görülüyor.

Son bir haftada Büyükçekmece Belediyesi’ne açılan ihbar telefonlarının neredeyse tamamının bu konuda olduğu belirtildi. Yeşil renkli bu sineklerden şikayetçi olanlar, kronomidlerin duvarın rengini kapattıklarını, perdelere yapıştıklarını anlattı.

Foto: DHA/ Sivvri sineklere benzerliği ile dikkat çeken kronomid istilası ilçe halkını bıktırmış durumda.

PENCERE AÇAMIYORLAR

Birçok kişi, sineklilerin arasından bile içeri giren, sivrisineklere benzer, birbiri üzerine katlanmış kanatlar yerine gövde boyunca paralel tutulan kanatlar ve çok uzun olmayan emici hortumları bulunan sineklerin istilası nedeniyle, sıcak havada balkona çıkamaz, pencere açamaz olmaktan yakındı.

Genellikle Büyükçekmece Gölü çevresindeki sazlık alanlarda yaşayan ve geceleri binlercesi ışığa doğru giden sineklerin, kısa ömürlü oldukları, larvaların temel olarak bitkilerden emdikleri ile beslendikleri ifade edildi.

Foto: DHA / İstiliadan muzdarip  vatandaşlar sıcak havada balkona çıkamaz, pencere açamaz oldu.

“İLAÇLAMA YETERSİZ” İDDİASI

İlçe sakinlerinin şikayetleri üzerine Büyükçekmece Belediyesi sosyal medya hesabından, “Büyükçekmece Gölü tabanında oluşan kronomid türü sinek yoğunluğu Büyükçekmecemizde bazı mahallelerde yoğun olarak görülmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekipleri bölgemizde oluşan yoğunluk nedeni ile çalışmalarını arttırmıştır ” açıklamasını yayınladı.  (DHA)

Foto: DHA/ Göl kıyısında çoğalan kronomidler havanın kararmasıyla ışığa doğru uçuyor