Bodrum’da 440 bin metrekare özelleşecek, Kalamış için tekrar ihaleye çıkıldı

Özelleştirmeler tam gaz devam ediyor. Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı’nın, dünkü Resmi Gazete’de yayımladığı ilanla yatırımcılara yaptığı duyuruya nazaran Muğla Bodrum Ortakent’te yer alan 14 adet parsel bütün halde satılacak. Bu parsellerin toplam büyüklüğü 439 bin 803 metrekare. Satılacak parsellerin bir kısmı yarımada üzerinde bulunuyor. Alan Ortakent merkezinden denize gerçek uzanıp, yarımada ile son buluyor. Tamamı Maliye Hazinesi’ne ilişkin. Süreksiz teminat bedeli 60 milyon lira. Son teklif verme tarihi ise 19 Eylül olarak açıklandı. Duyuruda, taşınmazların tapu kaydının “beyanlar/şerhler” hanesinde, “Askeri yasak ve güvenlik bölgesi içinde kalmaktadır. 2565 sayılı Yasanın 28. hususu yeterince belirtilen alan içerisinde kalmaktadır” kararı yer aldığı belirtildi.

ÖNCE ONAY SONRA İPTAL

Ayrıca Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ilişkin Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın da 40 yıl mühletle işletme hakkının verilmesi usulüyle özelleştirmesi için yine ilana çıktı Süreksiz teminat 75 milyon TL. Son teklif 27 Eylül’de verilebilecek. İhale “pazarlık usulü” ile yapılacak, açık artırmayla sonuçlandırılacak. İhaleye yabancılar da katılabilecek.

Geçen yıl bu ihaleyi Koç Holding’e bağlı Tek-Art şirketi 2.5 milyar liraya kazanmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla ihale sonucuna onay da verilmişti. Lakin Ocak 2022’de yeniden Cumhurbaşkanı kararıyla iptal edildi.