Bitcoin Kritik Bölgeye Girdi: İşte Beklenen Seviyeler!

ABD işsizlik verilerinin açıklanmasının ardından Bitcoin için tehlike çanları çalmaya başladı. BTC fiyatı dün yeni ekonomik verilerden etkilenerek düştü. Bunun sonucunda yatırımcı duyarlılığı aylar sonra “aşırı korku” bölgesine geri döndü. Son Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi verileri, 3 Eylül’de kripto para piyasasının “aşırı korku” hissettiğini gösteriyor. Endeks 21’i gösteriyor. 1 Eylül’e kadar bu endeks 30 arasında ve 20’nin biraz üzerindeydi.

Bitcoin “aşırı korku” bölgesine girdi

2 Ağustos Cuma günü, önde gelen dijital para birimi, bir süre tutmayı başardığı 20.000 dolar seviyesinden düştü. Böylece, 19.800 dolarlık alanına ulaştı. 20.000 doları geri kazanmak için birkaç girişim yaptı. Ancak Bitcoin bu fiyat çizgisinde sabitlenemedi. Bundan önce, ABD işsizlik verileriyle birlikte düzenli istihdam raporu çıktı. İçindeki rakamlar beklenenden daha yüksekti. Piyasaların yüzde 3,5 beklentisine karşı yüzde 3,7 verisi geldi. Bu da borsa ve onunla birlikte kripto para birimlerini vurdu.

Bununla birlikte yeni veriler, FED’in mevcut şahin stratejisinden pek bir dönüş yapmayacağını gösteriyor. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere FED Başkanı Jerome Powell, 26 Ağustos’ta bankacılara bir konuşma yaptı. Buna göre, ABD merkez bankasının şahin politikasının devam edeceğini duyurdu. O gün, Bitcoin mevcut düşüşüne başladı ve 21.000 dolar seviyesinin altına geriledi. Şimdi, korku endeksi düşük bir değer gösteriyor. Ancak uzmanlar, “aşırı korku”nun bir satın alma hareketini tetikleyebileceğini söylüyor.

“BTC 15.000 dolara düşüş riskiyle karşı karşıya”

AlphaTraI fonunun baş yatırım sorumlusu Max Gokhman, işsizlik raporunun daha derin bir Bitcoin düşüşüne neden olabileceğini söyledi. Veriler, Gokhman’ın düşüş tezine uygun bir şekilde geldi. Eğer teorisi doğruysa BTC, yakın zamanda 15.000 dolar seviyesini ziyaret edecektir.

“Daha derin bir düşüş geliyor”

Yaklaşık bir hafta önce, ünlü Bitcoin eleştirmeni Peter Schiff, Twitter sayfasında takipçilerine Bitcoin’in 20.000 doların üzerinde toparlanmasını bekleyip beklemediklerini sordu. Bununla birlikte, bunu iki soru şeklinde ortaya koydu: Bitcoin alıcıları daha erken bitirecek mi yoksa satıcılar mı tükenecek? Oradaki seslerin çoğu, BTC’nin alıcılarının tükeneceğine bahis yapıyordu. Bu yılın başlarında Schiff, BTC’nin 10.000 dolar seviyesinin altındaki desteği test etmesinin muhtemel olduğunu tweetledi.

“Bitcoin çöküşü için bu gelişmeyi bekleyin”

Bağımsız bir araştırmacı olan Kyle McDonald, takipçilerine Bitcoin satmalarını tavsiye ediyor. Uzman, diğer analistlerden farklı bir bakış açısına sahip. Ona göre, Ethereum ağının 15 Eylül’de tamamlanması beklenen Merge yükseltmesi BTC’de bir çöküşe yol açabilir. McDonald, Ether’in PoS’a geçişinin BTC gibi PoS ağlarda bir düzeltmeyi tetikleyeceğini söylüyor.