Bilim Heyeti Üyesi: Kurban Bayramı olaylara yansımadı şimdi

Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Covid-19 tablosuna nazaran hadise sayısı 226 bin 532’ye yükselirken, Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı tatilinin hadise artışlarına yansımasının 1 hafta 10 gün içinde görüleceğini söyledi. Turan, “Önümüzde vakit dilimi, bilhassa 2 haftalık süreç bizim için önemli” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Covid-19 tablosuna nazaran, 4- 10 Temmuz’da 117 bin 95 olan haftalık hadise sayısı, 11- 17 Temmuz tarihlerinde 226 bin 532’ye yükseldi.

Günlük ortalama olay sayısı ise 32 bin 362 oldu. Tabloda yer alan bilgilere nazaran, pandeminin başından bu yana Türkiye’de toplam 15 milyon 524 bin 71 hadise saptandı. Toplam vefat sayısı ise 99 bin 184 oldu.

‘KURBAN BAYRAMI ŞİMDİ YANSIMADI’

Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. Sema Turan, Kurban Bayramı tatilinin tesirinin şimdi hadise artışına yansımadığını söyledi. Prof. Dr. Turan, şöyle konuştu:

“Henüz bayram dönüşü için etkiyi söylemek erken. Lakin 1 hafta 10 gün içerisinde biz tesirlerini görmeye başlarız bunun. Tatil dönüşlerinin tesirleri de buna eklenecek. Hepsini bir ortada düşündüğümüzde önümüzde vakit dilimi bilhassa 2 haftalık süreç bizim için kıymetli.

Özellikle dolaşan kişi sayısının artması, maskesiz ve arasız biçimde kişisel tedbirlerin alınmamış olması olayları artırdığını görüyoruz. Yeniden bayram sürecinin şahsî olarak bunda kıymetli bir tesirinin olacağını düşünüyorum. Önümüzdeki 2 hafta içerisinde bunu daha net göreceğiz. Zira bayram kalabalıklarla geçti. Bireyler aralığa ve ferdî korunmaya riayet etmediklerinde bunlar bize hadise olarak dönüyor.”

‘HATIRLATMA DOZLARI ÇOK ÖNEMLİ’

Prof. Dr. Turan, bu süreçte hatırlatma dozlarının kıymetine işaret ederek, şunları söyledi:

“Aslında şu anda bakarsanız bilhassa Avrupa’yı etkileyen varyant BA.4 ve BA.5, ayrıyeten Omicron da işin içerisinde. Türkiye’de de bu varyantlarla etkilenme önümüzdeki günlerde daha net olacak tahminen. O yüzden biz aşılama sürecini çok önemsiyoruz. Bu varyantlara tesirli aşıların da üretilmesi çok kıymetli. Önümüzdeki ağustos ayı prestijiyle benim şahsî teklifim hatırlatma dozlarının yapılması.

Çünkü ağustos sonu eylül başında tahminen süreç değişebilir. Daha fazla hasta görebiliriz. O nedenle hatırlatma dozları çok kıymet arz ediyor. Zira mRNA aşılarının da dahil olmak üzere koruyuculuk mühletleri 6 aydan daha uzun müddet değil. O nedenle biz hatırlatma dozunu herkese öneriyoruz. Bilhassa de bir parantez açacak olursak ileri yaş kümeleri daha da değerli ve ek hastalığı olanlar.” (DHA)