Bakan Varank’tan Airtaxi muştusu

İstanbul’daki Airtaxi Dünya Kongresi’nin son gününde, Bilişim Vadisi’nde insansız ‘Airtaxi’ gösterisi yapıldı. Dikey şekilde havalanan aracın gösterisi, ilgiyle izlendi. Tıpkı vakitte alanda kargo nakliyeciliği için kullanılacak ‘Airtaxi’ler sergilendi. İncelemelerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Dünya Airtaxi Kongresi 13-14 Eylül tarihleri ortasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu kongre kapsamında Bilişim Vadisi’ne gelerek arkadaşlarımız Türkiye’deki girişimcilerin firmaların kabiliyetlerini gösterecek ufak bir şov yaptılar. Airtaxi Kongresi uçan otomobiller dediğimiz ferdî hava araçlarının tartışıldığı geleceğe dair projeksiyonların yapıldığı kongre. Hem Türkiye’den hem de dünyadan profesyoneller bir ortaya gelerek 2 gün boyunca hem tartıştılar hem dünyanın gideceği tarafla ilgili eksikliklerle ilgili neler yapılabileceği konuşuldu. Bugün de en küçüğünden en büyüğüne kadar hava araçlarından şov yaptı” diye konuştu.

Dünyada ‘insansız hava araçları’ denilince akla Türkiye’nin geldiğini belirten Bakan Varank, “Doğru vakitte gerçek teknolojiye yatırım yaparsanız dünyada çok başarılı olabilirsiniz. Bunları İHA, SİHA’lardan aslında görüyoruz. Dünyada insansız hava araçları SİHA’lar dediğinizde insanların birinci aklına Türkiye geliyor. Uçan otomobillerde ‘Airtaxi’lerde de biz Türkiye’de fevkalade bir potansiyel olduğunu biliyoruz. Firmalarımız harıl harıl bu alanlarda çalışıyor. Yanlışsız vakitte teknolojinin tam gelişmediği dünyada bu dalın ve pazarın açık olduğu vakitte biz de bu işlere yatırım yaparak inşallah dünyada başarılı ülke pozisyonuna geleceğiz” dedi.

23 NİSAN’DA ÜSKÜDÜR’A UÇUŞ 

Bakan Varank, Türkiye’nin ürettiği teknolojik eserlerin referans kabul edilmeye başlandığını belirtip, “23 Nisan’da Galataport’tan Üsküdar’a beşerli uçuş yapabileceklerine inandıklarını söylediler. Biz de güvenlik manasında bu yapılabilir mi, buna çalışacağız. Arkadaşlarımız 23 Nisan’a bunu yetiştirebilirlerse Türkiye’den bir ‘Airtaxi’ uçan otomobil, 23 Nisan’da uçmuş olacak. Burada gördüğümüz kabiliyetler Türkiye’yi ileri taşıyabilecek kabiliyetler. Biz Türkiye’nin geleceğe yönelik teknolojilere yatırım yapması gerektiğine inanıyoruz. Lakin bunu yapabilirsek Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 iktisadından biri haline getirebiliriz. Türkiye ihracatta büyük bir ivme yakaladı. Fark oluşturacak işler geleceğin teknolojilerine yatırım yapmakta. Uçan otomobillere, insansız hava araçlarına, uzaya, biyo- nano teknolojiye yatırım yapmaktan geçiyor. Biz de bu alanlara çok önemli yatırımlar yapıyoruz. Türkiye’nin ürettiği teknolojik eserler referans kabul edilmeye başlandı” diye konuştu. 

‘Aircar’ın kurucusu Eray Altunbozar ise “Sayın bakanım, kelamımız olsun; 23 Nisan’da çocuklarımıza da bir armağan olarak bunu başarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

KAYNAK: DHA