Bakan Kurum TOKİ konut projesiyle ilgili merak edilenleri cevapladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut projesi hakkında ayrıntıları duyurmasının akabinde TOKİ Toplumsal Konut Projesi’nde müracaatlar kademeli olarak başladı. Bakan Kurum, katıldığı canlı yayında bahisle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Kurum’un açıklamalarından satır başları:

İLK GÜN 705 BİN BAŞVURU

Son durum programa çıkmadan evvel 705 bin sayısına ulaştık. Daima artıyor. Yeniden burada TC No’ları sonu 0 ile olanlar başvuruyor şu an. Büyük bir ilgi var. Dün Cumhurbaşkanımız yüz yılın konut kampanyasını tüm Türkiye ile paylaştı. 609 ilçede 81 vilayette… Tüm Türkiye’den bize teşekkür yağdı.

2023-2028 yıllarını içeren hem toplumsal devletin vatandaşa yapacakları, hem istihdam ismine 5 yıllık süreçte ortaya konmuş gaye. Birinci etabı dün lansmanını gerçekleştirdiğimiz süreçte 250 bin toplumsal konut yapacağız. 100 bin arsayı vatandaşlarımıza sunuyoruz, tekrar bu kapsamda 10 bin adet iş yerini sunmuş oluyoruz.

Konut yeri ile iş yeri başvurusu şimdi başlamadı. 10 Ekim ile 7 Kasım ortasında başlayacak. 705 bin sayısı 250 bin toplumsal konuta yapılan müracaat. 31 Ekim’de toplumsal konutla ilgili müracaatlar sona erecek.

TESLİM TARİHİ NE VAKİT?
Müracaatların ardından kura süreci başlayacak. 10 Ekim’de ihalelerimizi yapmaya başlayacağız. 2 yıl içerisinde de vatandaşlarımıza teslim etmeyi planlıyoruz. Bu projenin birinci etabının maliyeti 422 milyar lira. Maliyetten yüzde 40 indirim yapıyoruz.

ÖDEMELERDE ARTIŞ OLACAK MI?

Yaptığımız yapacaklarımızın teminatı. 1 milyon 170 bin konut üretmiş bir TOKİ’miz var. Bu sayılar bunu gösteriyor. Mazlum coğrafyada bile kardeşlerimizin yardımına koştuk. Birinci etabın maliyeti 422 milyar lira. Buradaki maliyetten yüzde 40 indirim yapıyoruz. Yüzde 10 peşinat verilecek. Artış memur maaş katsayısına nazaran yapılıyor. Geçen sene toplam yüzde 80 artış geldi. Daha evvel konut almış vatandaşlarımıza yüzde 25 artış yaptık. Vatandaşımızın üstesinden gelemeyeceği durumda aşağıya çekmeye talimatımız var. Bugün bir ihale yaptık. Konutun maliyeti 1 milyon lira üzerinde. Arsa bedeli eklendiğinde değişiyor. Yüzde 40 indirimle vatandaşımıza 608 bin liradan başlayan fiyatlarla veriyoruz.

AİLESİYLE YAŞAYAN GENÇLER BAŞVURABİLİR Mİ?

İlk kere bu projede gençlere kontenjan ayırdık. 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaş ortası başvurabiliyor. Aile gelirine bakmıyoruz. Kendi geliri 16 bin-18 binin altındaysa gençlerimiz başvurabilir. Hoş bir fırsat. Geleceğe umutla baksınlar istiyoruz. Geleceğimizin teminatı onlar. Birinci evvel kontenjanlarımızın kuraları çekilecek, ardından başkalarının kuraları çekilecek. Gençlerde hiçbir koşulumuz yok. Tek kuralımız 18 bin TL İstanbul’da, öbür vilayetlerde 16 bin TL’yi geçmeyecek. Hane halkında anne-babanın geliri 18 bin TL’yi geçmeyecek. Gençler için de geçerli. Başka başvuruyorlarsa gençlerin gelirlerine bakmıyoruz. Gelirleri 18 bin TL’nin altında olması yeterli

BÜYÜKŞEHİRLERDE MESKEN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

İstanbul, Bursa, Antalya ve İzmir’de 3+1’ler en düşük 950 bin lira olacak aylık taksiti 3 bin 562 lira olacak. İstanbul, Bursa, İzmir ve Antalya’da 2+1’ler en düşük 679 bin lira olacak. Bu vilayetler dışında başka yerlerde fiyatlar açıklandığı üzere olacak. Bu fiyatlara vatandaşımız konut alabiliyor. Özel bölüm tabi ki bu fiyata veremez. Biz bu projeyi sunarak hem iktisada dayanak olacağız, hem de konutlardaki fiyatları aşağı çekeceğiz. Biz TOKİ ile %8 ila %10 yapardık. 2009’da bunu artırdık, fiyatlarda hareketlenme gördüğümüz için. Yılda toplumsal konut bazında 125 bin konut yapıyorsunuz. Ve bu oranı %20’ye çıkartıyoruz. 

Konut ve kira fiyatları aşağı gelecek. Alışılmış ki inşaat materyallerindeki artış ve pandemiden ötürü tedarik kelam konusu. Biz sabit tutsak bile bu vatandaşımız için kıymetli bir kazanımdır. %20 arzı sunarak vatandaşlarımızın alma bahtını biraz da artıracağız.

BORÇ BİTMEDEN SATMA YA DA KİRALAMA OLACAK MI?

Yapılan tüm konutlar, tüm kentlerde birebir olacak. Bölgesel değişiklikler bölgenin gereksinimlerine nazaran belirlenecek ancak materyal, kalite, taşı tüm vilayetlerimizde birebir olacak. Gelir kapısı olarak burayı kimseye sunamayız. Hiçbir formda satamazlar, devredemezler. Kirada bir sorun yok fakat satamazlar. Sözleşmemiz memur maaşına artırım endeksli. Biz burada insiyatif kullanıyoruz. Vatandaşımızın ödemeyecek durumdaysa Cumhurbaşkanımızdan müsaade alarak indirim yapabiliyoruz. Sonuçta geliri %100 arttı, biz bu fiyatları %100 artıracağız diye bir şey yok.

ENGELLİ ORANI

%40 ve üzerindeki engelli kardeşlerimiz ve aileleri başvurabiliyorlar. 2 bin 280 lira taksit ödeyecek vatandaşımız. 1 yıllık süreçte ikisini birlikte ödemek zorunda kalacaklar ancak sonuçta hayal ettikleri konuta sahip olacaklar. Bunların hepsi kat mülkiyeti kurulacak. Vatandaşlarımız borcunu ödediği vakit kat mülkiyetli tapularını alabilecekler.

BİNALARIMIZ SIFIR ATIK UYUMLU

Toplamda 200 bin ek istihdam sunacağız. Piyasada toplamda 2 trilyon liralık hareket olacak. Kentlerimize örnek yerleşim modelleri kuracağız. Kimi ilçelerimizde bu projeleri örnek alıyorlar, çoğalarak büyüyorlar. Binalarımız sıfır atık uyumlu. Yenilenebilir güç kaynaklarından güç üretecek. İklim değişikliğine, etrafa uyarlı meskenler olacak.

İLK GÜNDE 785 BİN BAŞVURU

Toplamda 200 bin ek istihdam sunacağız. Piyasada toplamda 2 trilyon liralık hareket olacak. Kentlerimize örnek yerleşim modelleri kuracağız. Kimi ilçelerimizde bu projeleri örnek alıyorlar, çoğalarak büyüyorlar. Binalarımız sıfır atık uyumlu. Yenilenebilir güç kaynaklarından güç üretecek. İklim değişikliğine, etrafa uyarlı meskenler olacak. İlk günde 785 bin müracaat oldu. İlk günde 785 bin müracaat oldu.

100 BİN ALTYAPILI KONUT EMELLİ ARSA

İlk kez vatandaşımıza, altyapıları ve imar planı tamamlanmış, konut yapmaya hazır yerler sunuyoruz. Şu an belirlediğimiz kentlerde yapacağız. Yaklaşık 30 kentte olacak. Onların da müracaatları ekimde başlayıp kasımda bitecek. İmar planı aslında o hali üst ölçekte belirlemiş olacak.

Baktığınızda düzgün bir mahalle ortaya çıkacak. Burada mesken yapmak zorundasınız. Bu emlakı dar gelirli vatandaşlarımız konut sahibi olsun diye yapıyoruz. İstanbul’da altyapılı arsa sunmayı düşünmüyoruz. Orada toplumsal konutla ilgili 50 bin koyduk. İstanbul’da altyapılı arsa projesi yok. Tıpkı biçimde sanayi projesini de koymadık. Bu da 250 bin konutluk olacak. Birinci etapta 100 Bin konutluk olacak. 250 Bin toplumsal konut, 100 bin de arsa. Bunlar da o denli kente uzak, ulaşılamayacak alanlarda değil.

28 VİLAYETTE SANAYİ SİTESİ

İlk kere yaptığımız bir uygulama olacak. Bu çerçevede Türkiye’ye eşit dağıtılarak vilayetlerimizi belirledik. 50 m2 ile 200 m2 ortasında değişiyor. Burada üretim, istihdam olacak. Bu manada da kentlerin kalkınması ismine bu projeyi Türkiye genelinde yaygınlaştırmış olacağız ve birinci etapta 10 bin tane iş yeri yapılacak. Burada da maliyet üzerinden %40 indirim yapıyoruz.

81 vilayetimizde başka ayrı kuralarımızı noter huzurunda çekeceğiz. Dijital ortamda bu kuralar yayınlanacak. Vatandaşlarımızın gözleri önünde kuralar çekilecek ve hak sahipleri belirlenecek.

TOKİ MİMARİSİ

En düzgün arkadaşlarla çalışıyoruz. İmalat kalitesini yakınen takip ediyoruz. Burada çıktığınızda önündeki yeşillik alanında, konutlarda oturan bir ortaya gelsinler, otursunlar ve komşuluk bağlarını kaybetmesinler istiyoruz. Medeniyetimizin bize tanım ettiği şehircilik modeliyle yapmaya çaba gösteriyoruz.