Bakan Bozdağ: İsveç ve Finlandiya’ya terörist iade taleplerini yine gönderiyoruz samimiyetlerini ölçeceğiz

Adalet Bakanı Bozdağ, çeşitli programlara katılmak üzere Kütahya’ya geldi. Kütahya-Eskişehir kara yolu üzerindeki Frig Etraf ve Medeniyet Tanıtım Merkezi önünde karşılanan Bakan Bozdağ, burada kentin tarihi ve kültürel yapısı hakkında Vali Ali Çelik’ten bilgi aldı.

Daha sonra Kütahya Adliyesi’ne geçen Bakan Bozdağ, yeni hizmet binası temel atma merasimine katıldı. Burada konuşan Bozdağ, hakim ve savcılık imtihanlarında değerli bir ıslahatı hayata geçirdiklerini söyledi.

Yılbaşından itibaren hakim ve savcı yardımcılığı uygulamasının başlayacağını kaydeden Bozdağ, “Önemli bir ıslahatı, TBMM Kabul etti ve Resmi Gazete’de de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 1 Ocak 2023’ten sonra hakim ve savcı yardımcılığı müessesini hayata geçiriyoruz. 1 Ocak 2023’ten sonra Adalet Bakanlığı’nca açılacak imtihan, hakim ve savcı yardımcılığı imtihanı olacak. Kazananlar hakim ve savcı yardımcısı olarak uzman bir savcı ve hakimin yanına yardımcı olarak atanacak, vazife müddetleri 3 yıl olacak. Usta-çırak münasebeti içerisinde yetişmiş olacaklar. Adalet Bakanlığı hakim ve savcı yardımcılığı uygulaması nedeniyle 1 yıl hakim ve savcı ataması yapmama üzere bir durumla karşı karşıya kaldık. Bunun meseleye yol açmasını önlemek için son bir hakim ve savcı yardımcılığı imtihanı açma kararı aldık. Bu imtihanı, 26-27 Kasım tarihlerinde yapacağız. En son hakim ve savcı adaylığı imtihanını bu tarihte yapacağız. Bu imtihan kapsamında 1500 hakim ve savcı adayı alacağız. 1500 hakim ve savcı adayından; 1200’ünü hukuk fakültesi mezunlarından, 150 adedini avukatlık mesleğinden girecek olanlardan, 150 adedini de idari yargıdan alacağız. Adayları şimdiden imtihana çalışmaya davet ediyoruz” dedi.

FİNLANDİYE VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Adalet Bakanı Bozdağ, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik başvurusu ile ilgili Türkiye’nin, hak ve hukukunu koruyan onurlu bir tutum ortaya koyduğunu söyledi.

NATO’ya üyelik başvurusu yapan İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütüyle uğraşta Türkiye’nin bu istikametteki taleplerine kulak tıkadığını ve görmeden geldiğini anlatan Bozdağ, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı’mız milletimiz ve devletimiz ismine çok net bir irade ortaya koydu. ‘Eğer İsveç ve Finlandiya; PKK, FETÖ, DHKP-C, PYD, YPG üzere terör örgütlerine karşı hal takınmazsa, Türkiye’nin gayretine takviye vermezse, Türkiye’nin taleplerine kulak tıkarsa, silah ambargosunu Türkiye’ye uygulamaktan vazgeçmezse, biz de bu hususta üyeliğine evet demeyeceğiz’ dedi. Bu kelamda söylenmiş bir laf değil. Somut sonuçlarıyla Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan NATO’nun da garantisiyle bu mevzularda taahhütte bulunmasını ve yazılı bir dokümana bağlanmasını tabir etti. Ve hakikaten Madrid’de yazılı bir metne bağlandı. Ortak bir mutabakat metni imzalandı. Birinci kez PYD, YPG, FETÖ terör örgütleri terör sözüyle yan yana alınarak ve bunlara karşı Türkiye’nin çabasına takviye vereceklerine garanti eden bir metin imzalandı. Bu metinde yer alan taahhütlerin taahhüt üzerinde kalmaması için adalet, istihbarat ve güvenlik örgütlerinin takip edeceği bir düzenek da kuruldu. Bu düzenek çerçevesinde İsveç ve Finlandiya, Türkiye’ye verdiği kelamları yerine getiriyor mu, getirmiyor mu? Takip edeceğiz. İmza ile süreç bitmedi. Bu sürecin tamamlayıcı süreçleri var. Bu bitmeden üyelik başvurusu tam manasıyla gerçekleşmiş olmayacak.”

‘SAMİMİYETLERİNİ ÖLÇECEĞİZ’

Adalet Bakanlığı olarak İsveç’ten iade talebinde bulundukları 10 FETÖ, 10 PKK’lı teröristin talepleriyle ilgili yine bir kıymetlendirme yapıldığını söz eden Bozdağ, “Aynı biçimde Finlandiya’da da 6 PKK’lı ve 6 FETÖ’cü teröristle ilgili taleplerimizi geri gönderme kararı aldık. Bakanlığımız şu anda hazırlığını yapıyor, isteklerini iletecek. Samimiyetlerini ölçeceğiz. İsveç Adalet Bakanı açıklama yapmış. ‘Biz aramızdaki muahedeye nazaran bu bahislerde karar verdik, mutabakatla ilgisi yok’ diyor. Yanlışsız lakin bu mutabakata bizim hazırladığımız iade taleplerinin hepsi kâfi ve yeterinden fazla iadeyi gerektiren kanıtlarla dolu olduğu halde, muahedeye uygun talepte bulunduğumuz halde İsveç ve Finlandiya, bizim taleplerimizi reddetmiştir. Artık diyoruz ki; bu aramızdaki ikili ve milletlerarası mutabakatlara uygun olduğu halde reddettiğiniz taleplerimizi kâfi kanıtlar olduğuna inanıyoruz, iadeyi gerekli kılacak kanıtlar olduğuna inanıyoruz, yine gönderiyoruz. Bu mutabakatta da siz artık bunları himaye etmeyeceğinize karar verdiniz. Dün himaye ettiğiniz için aramızdaki muahedeyi ihlal ettiniz. Ona muhalif bizim taleplerimizi reddettiniz. ‘Şimdi himaye etmeyeceğiz’ diyorsunuz. Biz de bunu takip edeceğiz. FETÖ’nün, PKK’nın ve öteki terör örgütlerinin kuluçka yuvası olan bu ülkelerin artık bunların yavruladığı, çoğaldığı, eğitim gördüğü, finans aldığı, terörist devşirdiği yerler olmaktan da çıkarılması gerekmektedir. Türkiye, bütün bunları yakından takip edecek. Bu takibin sonucunda kesin kararını verecektir. Bu Türkiye için büyük bir başarıdır” diye konuştu.

MUHALEFETE ELEŞTİRİ

Bu hususta muhalefetin halini da eleştiren Bakan Bozdağ, şöyle konuştu:

“Her ne kadar muhalefet partileri bu mevzuda Türkiye’nin iradesi ortaya çıkınca susmuş, kelam söylemekten çekilmiş ise de muahede imzalandıktan, mutabakat metni daha doğrusu imzalandıktan sonra ‘Hükümet geri adım attı’ dediler. Artık sonuç aldık. Bu sefer, ‘Bu neticeyi nasıl başarısız gösteririz, nasıl istismar ederiz’ diyerek farklı farklı çarpıtmalara gidiyorlar. Yahu bir kere de bu milletin temsilcilerinin, bu devletin yöneticilerinin bu milletin ve bu devletin hayrına aldığı bir karardan ötürü ‘Allah razı olsun, hakikat yaptınız’ deyin. Ama yok. ‘Sadece siyaseten hükümete yazacak’ diye doğruya yanlışsız demekten utanıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı’mız Adana’da 1 milyar metreküp petrol bulduğunuzu açıkladı. Hala inanmıyorlar. ‘Karadeniz’de doğal gaz bulduk’ dedik, boru döşeniyoruz. Artık yeni yılda doğal gaz konutlarımızda olacak. Hala inanmıyorlar. Ya ne yapacağız, gözünüze mi sokacağız sizi inandırmak için? Resmi datalar orada, kaynaklar orada, boru döşeniyor, Cumhurbaşkanı’mız boruyu indiriyor. Ve orada müteahhit firma çalışıyor, milyarlarca liralık yatırım yapılmış. Kazıklar, inşaatlar, materyaller, teknik aletler, devasa orada bir dünya dönüyor. Bunların gözü görmüyor. Görünce yine bakıyorlar. Sanki sıkıntı mu diye? Ya bu türlü bir şey olabilir mi? Maalesef Türkiye’nin hayrına ve faydasına olan işlere sevinemeyen bir muhalefeti var, bu ülkenin.”

Bakan Bozdağ, konuşmasının akabinde beraberindeki Kütahya Valisi Ali Çelik, AK Parti Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ahmet Tan, Kütahya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Uzun ve Kütahya Belediye Lideri Alim Işık ile birlikte adliye yeni hizmet binasının temelini attı. Merasim sonrası Bozdağ, inşaatta çalışan çalışanlarla sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektirip, Kütahya Adliyesini ve Kütahya Valiliği’ni ziyaret etti.