Antalya Ticaret Borsası açıkladı: Ölçü azaldı fiyatlar arttı

Antalya Ticaret Borsası, Mayıs ayında domates fiyat endeksindeki yıllık değişimin yüzde 288,03 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Zerzevat fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 169.64 olarak gerçekleşti.

Zerzevatın domatesten daha düşük kalması, ölçü endeksindeki yüzde 16’ya yakın artış sayesinde oldu. Meyve fiyat endeksindeki yıllık değişim yüzde 88.19 oldu.

ÖLÇÜ AZALDI FİYAT ARTTI

Ölçüdeki kısmi azalışa karşılık fiyat değişimi rekor olarak endekse yansıdı.

Mayıs ayında ölçü endeksleri, domateste 83, sebzede 98 ve meyvede 125 olarak gerçekleşirken, fiyat endeksleri domateste 202, sebzede 180 ve meyvede 309 olarak gerçekleşti.

Geçen yılın birebir ayına nazaran (yıllık) domates ölçüsü yüzde 28.63, zerzevat yüzde 36.60 ve meyve ölçüsü ise yüzde 33.96 azaldı.

Domates ölçü endeksi, geçen yılın Mayıs ayına nazaran (yıllık) yüzde 28.63’lük düşüş gösterirken, fiyat endeksi ise geçen yılın Mayıs ayına nazaran (yıllık) yüzde 24.19 arttı. Ölçü endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek ölçü azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor.

Zerzevat ölçü endeksinde, geçen yılın Mayıs ayına nazaran (yıllık) yüzde 36.60’lık düşüş olurken, fiyat endeksinde geçen yılın Mayıs ayına nazaran (yıllık) yüzde 13.69’luk artış yaşandı. Ölçü endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek ölçü azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor.

Meyve ölçü endeksi, geçen yılın Mayıs ayına nazaran (yıllık) yzüde 33.96 düşerken, fiyat endeksi ise geçen yılın Mayıs ayına nazaran (yıllık) yüzde 22.28 arttı. Ölçü endeksindeki bu düşüş, son altı yılın en yüksek ölçü azalışını, fiyat endeksindeki artış ise son altı yılın üçüncü en yüksek fiyat artışını gösteriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.