Ali İsmail Korkmaz, atağa uğradığı sokakta anıldı

Eskişehir’de, 2 Haziran 2013 tarihinde Seyahat Parkı protestolarında polis ve sivil şahısların saldırısına uğrayıp tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra hayatını yitiren Ali İsmail Korkmaz, hücuma uğradığı Kurtuluş Mahallesi Endüstrici sokakta anıldı. Merasime katılanlar Korkmaz’ın fotoğrafına kırmızı karanfil bıraktılar.

Ali İsmail Korkmaz’ın akına uğradığı Kurtuluş Mahallesi Sanayi sokaktaki ekmek fırının önünde vefatının 9’uncu yıl dönümünde anma merasimi düzenlendi.

Merasime Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, babası Şahap Korkmaz, ağabeyi Gürkan Korkmaz ve tıpkı ismi taşıyan 6 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Anma merasimine katılanlar sık sık ‘Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür’, ‘Katiller halka hesap verecek’, ‘Gezi şehitleri onurumuzdur’ biçiminde sloganlar attılar. Merasim öncesi Seyahat olayları sırasında hayatını kaybedenler için 1 dakikalık hürmet duruşunda bulunuldu.

“HEPİMİZ HALA O SARSICI KATLİAMIN ETKİSİNDEYİZ”

Anma merasiminde konuşan Eskişehir Bilecik Tabip Odası Lideri Muharrem Şenel, Seyahat hareketlerini, AKP iktidarı ve onun destekçileri bu haklı talepleri silahla, darpla, cebirle söndürmeye çalıştıklarını belirterek, “Bugünlerde de Türkiye’nin dört bir yanında tıpkı taleplerle insanlarımız sokaklara çıkıyor. Haklı talepler tıpkı kararlılıkla savunulduğuna nazaran Seyahat Direnişi dimdik ayaktadır demektir. Seyahat Direnişi’nde Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz’ın vefatına giden 2 Haziran’ın birinci saatlerinde o kalleş akının olduğu yerdeyiz. Biliyoruz, hepimiz hala o sarsıcı katliamın etkisindeyiz. Lakin şunu da çok âlâ biliyoruz. Ali İsmail 18 yaşında bize direnmemiz gerektiğini, yaşama tüm zorbalıklarına ve zulümlerine karşı sıkı sıkıya tutunmamızı öğretti” dedi.

“HESAP SORMAK BORCUMUZDUR”

Seyahat olaylarında hayatını kaybedenleri anan Şenel şunları söyledi:

*Direnmek, çaba etmek, hesap sormak ve kazanmak Ali İsmail Korkmaz’a, Berkin Elvan’a, Ethem Sarısülük’e, Abdullah Cömert’e, Uygar Yıldırım’a, Hasan Ferit’e, Ahmet Atakan’a ve Mehmet Ayvalıtaş’a, seyahatte yaralananlara, seyahatte tutuklananlara, işsiz kalanlara karşı tarihi sorumluluğumuzdur.

*Tabii ki tıpkı vakitte hukuk, adalet, özgürlük ve barış için çaba etmek, iktidarın talepleriyle cezaevlerinde tutulan Seyahat Davası tutukluları Osman Kavala’ya, Mücella Yapıcı’ya, Can Atalay’a, Çiğdem Mater’e, Tayfun Kahraman’a, Mine Özerden’e, Hakan Altınay’a ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye borcumuzdur.

*Eskişehir Emek ve Demokrasi güçleri olarak bu sorumluluklarımızın farkındayız, bu sorumluluklarımızı yerine getirmeyi, bu katliamları fakat tıpkı vakitte direnişleri unutmamayı ve gelecek jenerasyonlara devretmeyi bir vazife olarak kabul ediyoruz.

*Emel ve Şahap Korkmaz artık yalnızca Ali İsmail’in değil bu dünyaya umut dağıtan milyonlarca gencin annesidir, babasıdır.

“ALİ İSMAİL ÖLMEDİ, ALİ İSMAİL ARAMIZDA”

Anma merasiminde konuşan Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, “9 yıl evvel burada Ali acı bir halde darp edildi. Ali İsmail’i ortamızdan aldılar. Onu öldürdük diye sevinmesin katiller. Burada yüzlerce Ali’ler var. Ali İsmail bir öldü bin Ali İsmail’ler doğdu. Ali İsmail’i katledenler bu dünyada katil olarak kalacak. Ben çocuğumun gururunu yaşıyorum. Ali İsmail’in gururu ile son nefesimi verene kadar yaşamaya devam edeceğim. Seyahat olaylarında cezaevlerine tıktığınız bireyler bizim onurumuzdur. Onları destekliyorum, onların yanındayız. Ali İsmail milyonlarca insanın yüreğinde yaşıyor. Ali İsmail ölmedi, Ali İsmail yaşıyor” dedi.

KIRMIZI KARANFİL BIRAKTILAR

Ali İsmail Korkmaz’ı anmaya gelenler 9 yıl evvel atağa uğradığı Kurtuluş Mahallesi Endüstrici Sokakta, Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının yanına kırmızı karanfil bıraktılar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.