AKP’li Bülent Turan’dan minimum fiyat açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz cuma günü minimum fiyata yüzde 30 artırım yapıldığını ve yeni taban fiyatın 5 bin 500 TL olduğunu duyurmuştu. Lakin Erdoğan’ın açıkladığı sayı, Türkiye Emekçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), 2022 Haziran’a ait açlık ve yoksulluk hududunun altında kaldı. 

Türk-İş datalarına nazaran, dört kişilik bir ailenin açlık sonu haziranda 6 bin 391 TL’ye, yoksulluk hududu ise 20 bin 818 TL’ye yükselmişti. 

Erdoğan’ın açıklamasının akabinde yapılan artırıma toplumsal medyadan yurttaşlar tarafından reaksiyon yağdı.

AKP’Lİ TURAN: TEMEL ARTIRIM YILBAŞINDA

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AKP Küme Başkanvekili Bülent Turan, temel artırımın yılbaşında olacağını savunarak, şöyle konuştu:

“Bazı çevrelerce patrona 100 lira dayanağın az olduğu tenkitlerini gördük. Güzel pahalandırmak lazım. Minimum fiyatın temel düzenlemesi ocak ayında yapıldı. Minimum fiyata temel artış, o gün yüzde 50 ile yapılmadı mı? Bugünkü yüzde 30 artırım, ek artış demek. Böylece 2022 yılında minimum fiyattaki kümülatif artış oranı yüzde 94,60 oldu. Ayrıyeten ocak ayında patron için damga ve gelir vergisi kaldırılarak 450 lira dayanak sağlanmıştı. Şimdiki 100 lira dayanak de patronumuz için ek dayanaktır. Toplamda 550 lira bir takviye kelam konusu. Bu mevzuyu âlâ pahalandırmak lazım. Temel artış tekrar yılbaşında yapılacak. Tüm çalışanlarımızın enflasyona ezdirilmemesi için devletimizin değerli adımları var. Türkiye her şeye karşın büyümeye devam edecek. 2001 krizini hatırlayalım; çarklar durmuştu, bankalar batmaya başlamıştı. Hamdolsun, Türkiye’de bugün tüm sıkıntılara karşın çarklar durmadı, istihdam azalmadı. 1994 krizini hatırlayın. 5 Nisan Kararları ile sonuçlanmıştı. O denli bir tablomuz yok”