AKP’de ‘Arınç’ çıkmazı: Erdoğan, ihraç kararına ne dedi?

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Bülent Arınç’ın, Türk Demokrasi Vakfı toplantısındaki “Kral çıplak demenin vaktidir” konuşmasına reaksiyon göstermişti. Arınç, Metiner’e açık mektup yazarak “İnsan omurgası 33 kemikten oluşur. Seninki ise palavra, iftira hasetten ibaret üç kıkırdaktan müteşekkil” karşılığını gündem olmuştu.

Korkusuz gazetesi müellifi Barış Yarkadaş, Bülent Arınç’ın AKP için rastgele bir isim olmadığı hatırlattı. Yarkadaş, “Mehmet Metiner’in ekrandan yaptığı davet ve kamuoyunda yaşanan tartışma haliyle AKP kurmaylarının gündemine de girdi” dedi.

“AKP kurmayları, partinin Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’a eski çalışma arkadaşı Bülent Arınç’ın kelamlarını hatırlatarak ‘İhraç edilmesi gerekir’ görüşünü ilettiler” diyen Yarkadaş, şöyle devam etti:

“Kurmaylarının görüşlerini dinleyen Erdoğan, ‘İhraca gerek yok. Küskün sayısını artırmayın’ karşılığını verdi”

‘ŞİMDİLİK RAFA KALKTI”

Yarkadaş, Erdoğan’ın bu yanıtından sonra Arınç belgesinin ‘şimdilik’ rafa kaldırıldığını söz etti.

AKP’li kaynakların “Disiplin Şurası önümüzdeki günlerde toplanacak. Bu bahis muhtemelen orada da gündeme gelecektir” dediğini aktaran Yarkadaş şöyle devam etti:

“Ancak AKP’li kaynağım da Erdoğan’ın “Küskün sayısını artırmayın’’ talimatının akabinde Arınç’ın disipline gönderilmesinin ‘imkansız’ hale geldiğini belirtti”