ABD’de hükümetten çip üretimine 50 milyar dolarlık yatırım

Bakanlıktan yapılan açıklamada, finansmanın yaklaşık 28 milyar dolarının hibeler, sübvansiyonlu krediler yahut kredi garantileri yoluyla gelişmiş mantık ve bellek çiplerinin yerli üretimini desteklemek için kullanılacağı aktarıldı.

Mevcut jenerasyon çiplerin üretiminin artırılması için yaklaşık 10 milyar doların ayrılacağı belirtilen açıklamada, ülkede yarı iletken sanayisi için dinamik yeni bir inovasyon ağının yaratılması hedefiyle araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de 11 milyar dolarlık yatırım yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, kelam konusu finansmanlardan yararlanmak isteyenlere yönelik bilgilere de yer verilerek, özel müracaat kılavuzu sağlayacak finansman evraklarının gelecek yıl şubat ayının başlarında yayımlanacağı bildirildi.

ABD Lideri Joe Biden, yerli yarı iletken üretiminin artırılması ve ABD’nin pozisyonunun Çin karşısında güçlendirilmesi için “Yarı İletkenler Üretmek Emeliyle Yardımcı Teşvikler Yaratma (CHIPS) ve Bilim Yasası”nı geçen ay imzalamıştı.

Yerli yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik yasa, arabadan elektroniğe kadar birçok kesimde üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığını hafifletmeyi amaçlıyor.