AB, Azerbaycan’dan gaz tedarikini iki katına çıkartacak

Azerbaycan‘da temaslarda bulunan AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, toplumsal medya hesabından, doğalgaz tedariki konusunda paylaşımda bulundu.

Von der Leyen, bugün Azerbaycan’la güç konusunda yeni bir muahede imzalayacaklarına işaret ederek, “AB, daha emniyetli güç tedarikçilerine yöneliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Hedefimiz birkaç yıl içinde Azerbaycan’dan AB’ye gaz sevkiyatını ikiye katlamak” sözünü kullanan von der Leyen, Azerbaycan’ın AB güç arz güvenliği ve iklim dostu dönüşümünde çok kıymetli bir ortak olacağını belirtti.

Von der Leyen’in Azerbaycan ziyaretine AB Komitesinin Güçten Sorumlu Üyesi Kadri Simson da eşlik ediyor.

Söz konusu temaslar kapsamında Azerbaycan’dan ek doğalgaz alımı için muahede yapılması öngörülüyor.

Toplam 1,3 trilyon metreküp kanıtlanmış doğalgaz rezervine sahip Azerbaycan’dan Avrupa’ya gönderilen gazın artırılması için ek yatırımlara gereksinim duyuluyor.

Ek boru çizgisi ve kapasite genişletme yatırımlarının yanı sıra Bakü’nün doğalgaz üretimini de önemli düzeyde yükseltmesi gerekiyor.

Güney Gaz Koridoru kapsamında inşa edilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Sınırı’nın (TANAP) Avrupa ayağı olan TAP’ın yıllık kapasitesi 10 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Bu boru sınırının kapasitesinin iki kat artırılması planlanıyor.